Fotonaponski sistemi u gradovima
Proučavanje, projektovanje i primeri izvođenja
fotonaponskih sistema u gradovima
Prvi u nizu seminara o fotonaponskim sistemima u gradovima održan je 27. marta 2018. godine u maloj sali na trećem spratu Doma inženjera i tehničara Srbije u Beogradu. Seminar su osmislili i organizovali članovi Društva za obnovljive izvore električne energije pri SMEITS-u: dr Zoran Nikolić, prof. dr Zoran Stević, Rastislav Kragić i Žarko Ševaljević. Moderator je bio dr Zoran Nikolić, predsednik Društva za OIEE.
Marjan Ivanov, prof. dr Zoran Stević, Jasna Ristić, Žarko Ševaljević,
dr Zoran Nikolić, Rastislav Kragić i Ivan Đajić
Prvo izlaganje imao je g. Rastislav Kragić, iz Ministarstva rudarstva i energetike Republike Srbije, koji je govorio o zakonskim okvirima i politici u oblasti obnovljivih izvora električne energije (prezentaciju možete preuzeti ovde).
O proučavanju i projektovanju mrežom povezanih fotonaponskih sistema u gradovima govorio je dr Zoran Nikolić, iz Instituta tehničkih nauka SANU, predsednik Društva za OIEE pri SMEITS-u (prezentaciju možete preuzeti ovde).
Prof. dr Zoran Stević, sa Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, izložio je problematiku monitoringa i skladištenja energije dobijenih fotonaponskim sistemima u gradovima (prezentaciju možete preuzeti ovde).
Na kraju seminara g. Žarko Ševaljević, sa beogradskog Elektrotehničkog fakulteta izložio je primere implementacije mrežom povezanih fotonaponskih sistema u gradovima, a nakon izlaganja prikazao je kako ti sistemi rade na uređajima koje je preduzeće Andreja d.o.o. iz Temerina, specijalno za ovu priliku, postavilo u sali: pretvarače, kontrolere, baterije, fotonaponski panel, vetrogenerator… (prezentaciju možete preuzeti ovde).

Učesnici seminara u sali Doma inženjera i tehničara Srbije
Pored dvadesetak učesnika iz preduzeća širom Srbije, u gostima su bili učenici Elektrotehičke škole „Nikola Tesla“ iz Beograda, na koje je koleginica Jasna Ristić, profesor u toj školi, sa pravom ponosna, jer ne samo da su pažljivo pratili izlaganja, već su i aktivno učestvovali u diskusiji.
Vreme
27. marta 2018. godine sa početkom u 10 časova
Mesto
Savez mašinskih i elektrotehničkih inženjera i tehničara Srbije, Beograd, Kneza Miloša 7a/II
Cilj
Učesnici seminara će steći osnovna znanja o fotonaponskim panelima, zakonskim okvirima njihove primene, načinu povećanja energetske efikasnosti, povezivanju sa elektrodistributivnom mrežom u gradovima i biće spremni za rad sa ovom vrstom energetskog izvora.
Kome je seminar namenjen
Seminar je namenjen profesionalcima koji se bave osnivanjem i projektovanjem fotonaponskih izvora električne energije. Može pomoći inženjerima i tehničarima arhitekture, građevinarstva i mašinstva a posebno iz oblasti elektrotehnike koji se bave izvorima napajanja.
Zadaci seminara
- Upoznavanje učesnika seminara sa zakonskim okvirima primene fotonaponskog napajanja.
- Razvijanje svesti o održivom razvoju i zaštiti životne sredine.
- Prikazivanje i objašnjenje osnovnih karakteristika i mogućnosti fotonaponskog napajanja.
- Upoznavanje sa sistemima za monitoring i skladištenje električne energije.
- Razumevanje značaja primene fotonaponskih panela za elektroenergetski sistem.
- Prikazivanje i objašnjenje realizovanih sistema autonomnih, hibridnih i mrežom povezanih fotonaponskih sistema u gradovima.
Kotizacija
Prisustvo seminaru je besplatno. Učesnici koji uplate kotizaciju u iznosu od 7.800 dinara, ili sa članskim popustom 6.500 dinara (PDV uključen) na poklon dobijaju SMEITS-ovu knjigu "Tehnika i tehnologija u funkciji zaštite životne sredine", u kojoj grupa autora piše o novim tehnologijama u zaštiti životne sredine, povećanju energetske efikasnosti, obnovljivim izvorima energije, upravljanju i tretmanu otpada i zdravstveno-ekološkom značaju novih tehnologija.
Uplatom kotizacije za ovaj seminar, učesnik dobija i besplatnu kotizaciju za 6. Međunarodnu konferenciju o obnovljivim izvorima električne energije koja se održava 11. i 12. oktobra 2018. godine u Beogradu.
Program seminara
09.30–10.00 | Prijavljivanje učesnika |
10.00–10.45 | Zakonski okviri i politika u oblasti obnovljivih izvora električne energije, Rastislav Kragić, Ministarstvo rudarstva i energetike Republike Srbije Ključne reči: Pojam i značaj obnovljivih izvora električne energije. Klimatske promene kao osnovni pokretač savremene primene obnovljivih izvora energije. Strateški i regulatorni okviri primene obnovljivih izvora električne energije u Evropi i Srbiji. Dalja očekivanja. |
10.45–12.15 | Proučavanje i projektovanje mrežom povezanih fotonaponskih sistema u gradovima dr Zoran Nikolić, Institut tehničkih nauka SANU Ključne reči: Energija sunca. Fotonaponska konverzija i površinska snaga zračenja. Merenje i proračun mogućeg potencijala sunčevog zračenja na određenoj lokaciji. Pojam autonomnih i mrežom povezanih fotonaponskih sistema. Osnovne karakteristike i primeri primene ovih sistema. |
12.15–12.45 | Pauza uz kafu |
12.45–14.15 | Monitoring i skladištenje energije kod fotonaponskih sistema u gradovima prof. dr Zoran Stević, Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Beogradu Ključne reči: Primena energetske elektronike kod fotonaponske konverzije: invertori, ispravljači, regulatori i kontroleri. Hemijski izvori energije kao skladišta električne energije. Olovne baterije s mogućnošću dubokog pražnjenja i ostale vrste baterija. Dimenzionisanje baterija u sistemima sa fotonaponskim panelima. Primena kondenzatora kao skladišta električne energije. Energija vodonika i gorivne ćelije. Električna vozila. Novi smerovi razvoja. |
14.15–15.00 | Implementacija mrežom povezanih fotonaponskih sistema u gradovima Žarko Ševaljević, Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Beogradu Ključne reči: Primeri praktičnog korišćenja osnovnih komponenata fotonaponskih sistema: Fotonaponski paneli, baterije, invertori, ispravljači, rezervno napajanje. Održavanje komponenata fotonaponskih sistema. Zaštita na radu. |
Metoda rada
Metoda usmenog izlaganja, uz korišćenje video projektora u kombinaciji sa pitanjima za prva tri dela, a deo 4 uz prikazivanje osnovnih komponenata fotonaponskih sistema.
Medijski sponzor